Adoro te devote

Uroczystości Bożego Ciała powstała wtedy, gdy świat, w epoce zwanej dziś średniowieczem, zaczął stygnąć w pobożności, a w Europie szerzyły się herezje podważające prawdziwą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Na początku XIII w., niedaleko Orvieto, we włoskiej Umbrii, miał miejsce cud eucharystyczny. Gdy kapłan Piotr z Pragi przystąpił do rozdzielania Komunii Świętej, jedna z Hostii nagle zaczęła krwawić. Krew przesączywszy się przez jego palce, spłynęła na korporał. Hostia, którą nadal trzymał w dłoni, zachowała postać białego chleba. Kapłan zawinął ją w korporał, włożył do kielicha i chciał powrócić do zakrystii, lecz kilka kropel krwi upadło na posadzkę. Piotr z Pragi zadrżał i stracił przytomność. Świadkowie zdarzenia stłoczyli się wokół ołtarza, oglądając pozostawiony na nim korporał ze śladami krwi, tworzącymi na nim podobiznę Ukrzyżowanego.

 Rok później papież Urban IV, rezydujący właśnie w Orvieto, bullą Transiturus ogłosił święto Bożego Ciała, a opracowanie liturgii mszalnej i brewiarza na nie zlecił św. Tomaszowi z Akwinu. Wielki teolog Kościoła uczynił to po mistrzowsku. Do dziś śpiewamy jego teksty: Przed tak wielkim Sakramentem (zakończenie hymnu Pange, lingua); O zbawcza Hostio (zakończenie hymnu Verbum supernum); pieśń Zbliżam się w pokorze (Adoro te devote) i wspaniałą sekwencję Chwal, Syjonie, Zbawiciela (Lauda, Sion) śpiewaną do niedawna przez 700 lat.
W naszej parafii po uroczystej Mszy św. o godz. 9-ej rozpoczęła się procesja, która przeszła ulicami naszej wioski po stronie południowej. Przez mieszkańców tego regionu zostały przygotowane ołtarze procesyjne. W uroczystości wzięły licznie udział całe rodziny gdyż pogoda na to pozwalała. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali ołtarz polowy i oprawę Mszy św. oraz ołtarze procesyjne. Za udział i postawę pełną wiary w obecność Chrystusa Eucharystycznego wyrażamy wdzięczność wszystkim obecnym i Służbie Liturgicznej wraz z DSM, Orkiestrą, OSP, służbami medycznymi i porządkowymi. Zobacz galerię fot. Konrad Wiatr.